Ağlasun'a Yeni Meslek Yüksel Okulu Binası Yapılıyor

Okunma: 1998
Ağlasun 3 Ağustos 2017 16:05
Videoyu Aç Ağlasun'a Yeni Meslek Yüksel Okulu Binası Yapılıyor
A
a

Burdur’un Ağlasun İlçesinde 1974 yılında Eğitim ve Öğretime açılan ve İlçenin ismi verilerek Ağlasun Lisesi olarak faaliyet gösteren okul, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Ağlasun Meslek Yüksek Okulu yapımı için yıkılıyor.

1974 Yılında Ağlasun Orta Dereceli Okulları Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından satın alınan 839 m2lik sahaya Milli Eğitim Bakanlığınca inşa edilen işlik binasının tamamlanmasıyla birlikte 1974-1975 de Eğitim ve Öğretime Lise olarak başladı. O tarihte okula İlçenin adı Ağlasun verilerek Ağlasun Lisesi olarak Eğitime başladı. Okul binası 2001 yılına kadar Ağlasun Lisesi olarak kullanıldı. 2001 Yılından sonra Ağlasun Lisesi Bala Mahallesinde yapılan yeni binaya Mehmet Akif Ersoy Lisesi adıyla taşındı. 1974 yılında yapılan Ağlasun Lisesi binası o tarihte Süleyman Demirel Üniversitesine tahsis edilerek, İlçede ilk defa Üniversiteye bağlı Meslek Yüksek Okulu kuruldu. Isparta SDÜ bağlı Ağlasun Meslek Yüksek Okulu, Burdur’a Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin (MAKÜ) açılmasıyla birlikte Ağlasun Lisesi binası MAKÜ Ağlasun Meslek Yüksek Okulu olarak öğretime geçti.

MAKÜ nün 2017 programında bina Üniversiteye devredilerek yatırım programına alındı. MAKÜ, 43 yıllık Ağlasun Lisesi binasını 2017 bütçesine alarak binayı çok derslikli, sosyal faaliyetlerin daha zengin ve çok amaçlı modern bir bina yapma kararı aldı. İçinde konferans salonlarının da olduğu çok derslikli Ağlasun Meslek Yüksek Okulu binasının yapımına önümüzdeki aylarda başlanacağı belirtildi. Ağlasun halkının 2001 yılından bu yana mücadele verdiği Meslek Yüksek Okulu binasına nihayet kavuşuyor. Bu güne kadar binanın kirasının ödenmesiyle ilgili bir çok sorun yaşayan Ağlasun halkı ve Yaşatma Derneği, Üniversite tarafından yapılacak olan MYO binasının yapılmasıyla birlikte derin bir nefes alacak.

MAKÜ nün Burdur İlçelerinde yaptırdığı Üniversite binalarına Ağlasun İlçesi de dahil oldu. Üniversite her geçen gün hem yatırımlarını hem de öğrenci sayılarını artırmaya devam ediyor. Ağlasun MYO binası yatırımında ve bütçe olanaklarında MAKÜ Rektörü Prof.Dr. Adem Korkmaz ve Akademik Personellerin büyük çabası olduğu belirtildi. MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz’ ın mezun olduğu Lise, 6 yıl okuduğu ve mezunu olduğu Rektör Adem Korkmaz tarafından yapılıyor. Mezun olduğu ve Rektörlük kariyerine olaşmasında büyük rol oynadığı Ağlasun Lisesi artık onun çabalarıyla büyük bir Üniversiteye dönüşüyor.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

sondakika SON DAKİKA
anket ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

  • Çok İyi Olmuş : 539 Oy (%43)

  • Daha İyi Olabilir : 376 Oy (%30)

  • Beğenmedim : 352 Oy (%28)

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat