Firma Arama

        

Bu Alana Uygun Reklam Eklenmemiş
 
   Haber Kategorileri
   İlçelere Göre Haberler
   2011 YILIN ENLERİ
   Bucak
   Bucak Mahalle Muhtarları
   BUCAK SON DAKİKA SEÇİM SONUÇLARI
   İletişim
   Künye
   Linkler

  

BUCAK BUCAK

  
  Aktif :
209
  Bugün : 37271
  Toplam : 66521982

  
  
  
KOAH HASTALARINA NEFES ALDIRACAK YENİ TEDAVİ YÖNTEMİ !
KOAH HASTALARINA NEFES ALDIRACAK YENİ TEDAVİ YÖNTEMİ !
Ölüm nedenlerinin 5.sırasında yer alan KOAH sinsi ve tehlikeli bir hastalıktır.İnsana nefes aldırmayan,günlük yaşamı kabusa çeviren hastalığın yeni tedavi yöntemleri ile ilgili Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç.Dr.Cengiz Bahadır önemli bilgiler verdi.
KOAH VE KİSTİK FİBROZ HASTALARI İÇİN YENİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Kronik obstruktif akciğer hastalığı (KOAH-kronik bronşit, amfizem, astım) halk dilindeki adıyla “kronik bronşit”, “müzmin bronşit” akciğerlerdeki hava yollarının daralmasına bağlı olarak soluk alıp verme sırasında hava akımının kısıtlanmasına yol açan süregen bir hastalıktır. Kronik KOAH ölüm nedenleri arasında beşinci, uzun süreli özürlülük nedenleri arasında ikinci sıradadır. Özellikle sigara KOAH’ın en önemli sebeplerinden biridir. Kistik fibroz hastalığı ise doğumsal bir rahatsızlıktır. Çocukluk çağından itibaren akciğerlerin temiz kalmasını sağlayan salgı bezlerinin ince ve akışkan olan sıvısı, kistik fibrozis hastalarında daha fazla yoğunlaşarak akıcılıkları azalır. Balgam çıkarmayı güçleştiren bu durum, küçük hava yollarının tıkanmasına yol açar. Bu kanalların tıkanması da öksürük, hırıltı, zatürre, bronşit gibi hastalıklara neden olur.
Bu hastalarda ilaç tedavileri kullanılmakla beraber etkileri sınırlıdır. Son yıllarda bu hastalarda ilaç tedavilerine ek olarak solunum rehabilitasyonu (pulmoner rehabilitasyon) uygulamalarına ağırlık verilmeye başlanmış ve bu bağlamda yeni tedaviler geliştirilmiştir.
Pulmoner rehabilitasyon (solunum rehabilitasyonu) nedir?
Pulmoner rehabilitasyon kronik akciğer hastalığı olan kişilerde hastalığın yol açtığı engelliliğin azaltılması ve fonksiyonel kapasiteyi maksimuma çıkarmak için uygulanan ilaç dışı tedavilerin tamamını kapsar. Bu hastalarda hava yolunun kronik kısıtlanması endişe, korku ve kronik yorgunluğa yol açmaktadır. Yeterli oksijen alabilme gayreti solunum kaslarını aşırı yorarak kişiyi halsiz ve güçsüz bırakır. Kronik solunum sıkıntısı hastanın günlük aktivitesini azaltmakta, genel egzersiz kapasitesi düşürmekte ve günlük yaşamında bağımlılık yaratmaktadır. İlaçların etkilerinin sınırlı olduğu bu gibi durumlarda pulmoner rehabilitasyon uygulamaları son derece yararlı olmaktadır.
Hangi hastalarda yapılır?
En sık kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olanlar rehabilitasyon programına alınmakla birlikte astım, kistik fibrozis, bronşektazi ve diğer bir çok kronik akciğer hastalığı bu programa dahil edilebilirler.
Pulmoner rehabilitasyonun amacı nedir?
Pulmoner rehabilitasyon ile solunum sıkıntısı olan hastaların günlük yaşantıları içerisinde hareketlilik düzeylerini artırmak, solunumu egzersizler ile etkili solumayı ve öksürmeyi öğretmek , solunum sıkıntısı ataklarını ve hastaneye yatış sıklığını ve süresini azaltmak amaçlanır.
Pulmoner rehabilitasyon nasıl yapılır?
Göğüs hastalıkları tarafından değerlendirilen ve pulmoner rehabilitasyon endikasyonu konulan hastaya ilk olarak solunum fonksiyon testi ve egzersiz testi yapılır. Hastaya deneyimli bir fizyoterapist tarafından çeşitli fiziksel terapi yöntemleri (bronşiyal hijyen, etkili öksürme, bronşiyal drenaj, postüral drenaj) uygulanır ve solunum teknikleri, gevşeme teknikleri öğretilir. Ek olarak hastaya solunum fonksiyonları düzeyine göre solunum kasları ve genel vücut kondüsyonu için egzersiz programı çizilir. Hastalara gün aşırı 30 seanslık toplam 2 ay sürecek bir program uygulanır. Bu programın her aşamasında hasta kontrol altında tutulmakta ve egzersizleri bu iş için geliştirilmiş ve hastanın kalp, kan oksijen düzeyi ve tansiyon gibi yaşamsal verilerini kontrol eden özel egzersiz cihazları ile gerçekleştirilmektedir.
Pulmoner rehabilitasyonda yeni geliştirilen tedaviler nelerdir?
Yeni geliştirilen cihazlar ile eskiden fizyoterapist tarafından yapılan ve uzun zaman alan işlemler artık bilgisayar kotrollü cihazlar ile son derece etkili ve hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Geliştirilen en yeni tedavilerden biri göğüs duvarına yüksek frekanslı titreşim uygulayarak akciğerlerin bronşlarında biriken ve havayolunu tıkayan salgıların dışarı atılmasını kolaylaştıran cihazdır. Bu yöntemde hasta bu iş için geliştirilen yeleği giyer ve cihaz hava yardımı ile yeleği giyen hastanın göğüs duvarını şiddetli bir şekilde titreştirir. Bu sayede hasta bronşlarını tıkayan salgıları kolayca dışarı atar. KOAH ve kistik fibroz dahil hemen hemen tüm kronik akciğer hastalarında kullanılabilen bir yöntemdir. Bu tedavi dışında hastanın soluk alırken akciğerine hava gönderip, soluk verirken havayı emen ve öksürmeyi kolaylaştıran cihazlar da son birkaç yıldır kullanıma girmiştir.
Pulmoner rehabiltasyon maliyetli bir tedavi midir?
Yeni yöntemler dahil bu tedavilerin tamamına yakını Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödenmekte ve hastalara ek bir maliyet getirmemektedir.
Geleneksel pulmoner rehabiltasyon yöntemleri ve geliştirilen yeni cihazlar ile kronik akciğer hastalarında solunum sıkıntısının azalması, hastaneye başvuru sayısının azalması, kan oksijen düzeyinde artma, genel kondüsyon artışı, yaşam kalitesinde artış, gerginlik ve depresyon düzeyinde azalma, kendine güvenin artması gibi çok olumlu sonuçlar elde edilmektedir.
Okunma : 592 | Eklenme Tarihi : 22 Haziran 2013 15:33 |
Facebook ta paylaş
    Yorumlar
Bu Habere Henüz Yorum Eklenmemiş
    Sizde Yorum Yazın
Adınız:
Email Adresiniz:
Yorumunuz  
   * Yorum Göndermek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.
*Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini üyelerimize önemle hatırlatırız!
 
 
Osman OKTAY
KIRIM BİZİM İÇİN NEDEN ÖNEMLİ?..
CUMA SOHBETİ İSHAK GÖKSEL
ORUÇLA İLGİLİ KONULAR ..
Yrd.Doç.Dr. Süleyman COŞKUNER
KALİTELİ YAŞAMDA YÜZMENİN ESRARI ..
[ tümü ]  

BUCAK CUMHURİYET CADDESİ YAZ AYLARINDA AKŞAMLARI ARAÇ TRAFİĞİNE KAPATILSIN MI
ARAÇ TRAFİĞİNE KAPATILSIN
ARAÇ TRAFİĞİNE KAPATILMASIN
Bu ankete 3792 kişi katıldı.

Sonuçlar

Diğer Anketler
 


16 Eylül 2014

KARDELEN ECZANESİ

 

[ tümü ]  
 
  Hüseyin Tuğcu vefat Bucak 16 Eylül 2014
  Arife Özçelik vefat Bucak Yüreğil 15 Eylül 2014
 Gülişan Tuncel vefat Bucak Uğurlu 15 Eylül 2014
  Ali Dağlı vefat Bucak 13 Eylül 2014
 İsmail Uçar vefat Bucak Uğurlu 13.9.2014
[ tümü ]  
 
 
 

Ana Sayfam YapSık Kullanılanlara Ekle

  
   
    Haber Kategorileri:     Güncel | Politika | Ekonomi | Belediye | Eğitim | Spor | Kültür & Sanat | Sağlık | Teknoloji
   Hizmetler:     Siteye Reklam | Gazeteye Reklam | Gazete Zayi İlanı |
   Bize Ulaşın:    Tel: 0 (248) 325 2929 - 0(248) 325 9129 | Gsm: 0 (535) 501 6343 - 0 (530) 930 4729 |
   E-posta: ibrahimnanecioglu@hotmail.com - nnc.medya.15@gmail.com
   NNC MEDYA GRUBU:    Gündem Gazetesi |rehberbucak.com | haberburdur.com | nncmedya.com |

Haberler Son Dakika Haberleri Haber Siteleri