Bu Alana Uygun Reklam Eklenmemiş
Bu Alana Uygun Reklam Eklenmemiş
 
   Haber Kategorileri
   İlçelere Göre Haberler
   2011 YILIN ENLERİ
   Bucak
   Bucak Mahalle Muhtarları
   BUCAK SON DAKİKA SEÇİM SONUÇLARI
   İletişim
   Künye
   Linkler

  
  
  
  
Bu Alana Uygun Reklam Eklenmemiş
BUCAK YİTİK DÜNÜN TANIKLARINA MUHTEŞEM GALA

YİTİK DÜNÜN TANIKLARINA MUHTEŞEM GALA

 

Öğretmen Hasan Konu ve Gazeteci Osman Oktay’ın

“Yitik Dünün Tanıkları” adlı Yakın Tarihimize Işık Tutacak

 Kitabı Öğretmen Evinde Düzenlenen Gala İle Halka Sunuldu.

 

                “Şehir, Anılarına Tutunabildiğin Kadar Senindir.” Yitik Dünün Tanıkları adlı eserin kapağında bulunan bu slogan aslında bu kitabın değerini ve önemini en iyi ve en anlamlı anlatan bir cümle. Bucak hepimizin Bucak’ımızın değerini bilip, geçmişimizi ve geleceğimizi düşünmemiz gerek. Bu düşüncelerle yola çıkan hemşerilerimiz Hasan Konu ve Osman Oktay çok güzel bir eseri gelecek nesillere armağan ediyorlar.

                Önceki Belediye Başkanı Arsal Sarı’nın Yurtdışı gezilerinden birinde şehrin (Polonya, Krotoszyn) dünden bu güne gelişimini gösteren bir fotoğraf albümü hediye alması ile “Yitik Dünün Tanıkları”nın ilk adımları atılır. Geçen dönem Belediye Başkanlığı yapan Başkan Arsal Sarı bu konu ile ilgili olarak Öğretmen Hasan Konu ve Gazeteci Osman Oktay’ın bu işi en iyi şekilde yapacağını bildiği için bir ekip kurar. Belediye Başkanı Arsal Sarı, Belediye Basın Müdürü Alparslan Çatal, Öğretmen İbrahim Uysal, Öğretmen Hasan Konu ekibinin Bucak ayağında Ekibin şehir dışı ayağında ise Hemşerimiz Osman Oktay (gazeteci) hummalı bir çalışma içine girerler. Ekip Başarılı ve uzun süren bir alt yapı çalışması ile çok değerli resimlere ulaştılar. Araya yerel seçimlerin girmesi ve kitabın baskı hazırlık safhasının uzun sürmesi bu çalışmanın tamamlanmasına engel teşkil etmedi. Nihayetinde Yitik Dünün Tanıkları geleceğe yön verebilecek bir duygu seli misali kitaplaştı. İşte bu muhteşem kitabın galası 6 Kasım 2009 Cuma Günü Öğretmen Evinde gerçekleşti. Galaya, İlçe Kaymakamı Osman Hacıbektaşoğlu, Belediye Başkanı Ramazan Ayaz, Cumhuriyet Başsavcısı M.Murat Dalkuş, resmi kurum amir ve memurları, sivil toplum kuruluşları temsilci ve başkanları, çok sayıda seçkin (geçmişine önem veren) hemşerimiz katıldı. Programın sunumunu Eğitimci Hasan Tülkay yaptı. Hasan Tülkay Hoca sunumuna Bucak ilçemiz ile ilgili söylemler, şiirler ekleyerek programı renklendirdi.

 Programda ilk konuşmayı Öğretmen Hasan Konu yaptı. Vatan Millet sevgisi ve Bucak Sevdalısı Hasan Konu Hoca konuşmasında; “Bu gün benim için çok önemli bir gün. İlçemizin geçmişini gelecek kuşaklara, gençlere tanıtmak için bir yola çıktık. Yaklaşık iki yıl süren bir çalışmanın sonucunda “Yitik Dünün Tanıkları” adlı kitabı hazırladık. İlçemiz için, geleceğimiz için bir şeyler yapmak için bu çalışmayı yaptığımız için mutluyuz. Bu kitabın hazırlanması aşamasında çok değerli resimlere ulaştık. Ve bu resimlere de kitapta yer verdik. Bazı resimleri aldığımızda çocuklar gibi sevindik. Bazı resimler de ise gözyaşlarımızı tutamadık. Bu resimler için poz verenler ve bu resimleri çekenlerin çoğu ölmüşlerdi. Bu vesile ile fotoğraflara poz veren ve bu pozları fotoğraf haline getiren ve yaşamını yitiren tüm hemşerilerimizi rahmetle anıyoruz. Bu eseri herkes saklamalı ve gelecek nesillere aktarmalı. Gelecek nesillere hatıra ve geçmişe bir yolculuk yaptıracak bu eserin hazırlanması elbette kolay olmadı. Önceki dönem Belediye Başkanımız Arsal Sarı’ya, Belediye Basın Müdürü Alparslan Çatal’a, öğretmen Arkadaşım İbrahim Uysal’a, Gazeteci Osman Oktay’a ve destek veren tüm herkese teşekkür ediyorum.  Bucak’ımızın bir evladı olarak ilçemize ve halkımıza karşı sorumluğumuzu yerine getirmenin mutluluğunu ve huzurunu yaşıyoruz. Bu gün buraya gelerek bizlere destek olan tüm herkese de ayrı ayır teşekkür ediyor, Saygılar Sunuyorum.”dedi.

                               Gazeteci Osman Oktay ise konuşmasında “Yitik Dünün Tanıkları” nda herkesin kendisinden bir şeyler bulabileceğine vurgu yaptı. Oktay, kitabın hazırlanış aşamasında Emeği geçen önceki Belediye Başkanı Arsal Sarı’ya, Belediye Basın Müdürü Alparslan Çatal’a, Öğretmen Hasan Konu, İbrahim Uysal ve diğer emeği geçenlere teşekkür etti.

 

Hemşerimiz Yazar Osman Oktay (Ankara) ise konuşmasında “Yitik Dünün Tanıkları”na atıfta bulunarak, Bucak’ın büyük değişim içinde olduğunun altını çizdi. Oktay; “Bizim Çocukluğumuzdaki Bucak ile şimdinin Bucak’ı arasında dağlar kadar fark var demek yetersiz gelir. Dünyalar kadar fark var. Kentleşen ve şehirleşen Bucak’ımız için bir istek ve arzum var. Hazır Belediye Başkanımız da burada iken şunu söylemek istiyorum. Kentin en işlek caddesinde araç parkları olmaması gerek. Bu konuda Cumhuriyet Caddesine araç parklarının önlenmesi yönünde bir çalışma yapılmasını istiyorum.”dedi.

Belediye Başkanı Ramazan Ayaz’da konuşmasında “Yitik Dünün Tanıkları”nın geçmişimize ve geleceğimize ışık tutacağına vurgu yaptı. Belediye Başkanı Ramazan Ayaz; “Bir önceki Belediye Başkanımız Arsal Sarı ve Hocalarımıza çok teşekkür ediyorum. Çok güzel bir eserin ortaya çıkmasında önemli katkı ve çalışmaları var. Biz de bu dönemde farklı bir iş yapalım. Kent Müzesi oluşturalım. Bu konuda Hasan Konu Hocamızın küçük çaplı bir çalışması olduğunu biliyorum.  Geçmişten bu günümüze ulaşan, alın teri, el emeğini ve geçmişimizi bize anlatan eserleri sergileyelim.”dedi.

Belediye Başkanı Ramazan Ayaz, Hemşerimiz Yazar Osman Oktay’ın park sorunlarına yönelik isteği konusunda önceden başlatılmış çalışmalarımız var. Kendisine teşekkür ediyorum. Geçtiğimiz Belediye Meclisinde bu konuyu değerlendirdik. Dedi.

                Belediye Başkanı Ramazan Ayaz’ın Kent Müzesi fikri programa katılanlar arasında büyük destek gördü. Programdaki hemşerilerimiz kent müzesinin nereye yapılması konusunda kendi aralarında görüş ve düşüncelerini paylaştılar. 

 

                “Yitik Dünün Tanıkları” Galasına katılamayan İlimiz Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Mehmet Alp programa telgrafları ile katıldılar. Milletvekillerinin mesajlarını Programın sunumunu yapan Hasan Tülkay Hoca Okudu.

                İlçe Kaymakamı Osman Hacıbektaşoğlu; “Bir Hazal mevsimi, bir sonbahar akşamında burada toplanmış bulunuyoruz. 1920’lerden 1970’lere kadar Bucak’ı çok güzel anlatan “Yitik Dünün Tanıkları” adlı kitabın galasında bulunmaktan mutluyum. Kitabın kapağı çok anlamlı. Kapakta kerpiç bir duvar ve her yeri sarı ama biz burada hüzünlenmeyeceğiz. Çünkü son zamanlarda gördüğüm en güzel kitabın galasındayız. “Yitik Dünün Tanıkları” bir akşamüstü bana ulaştı. Mesai bitiminde kitabı Kaymakamlıkta bırakmadım. Evime götürdüm. Akşam yemeğinden önce ailemle birlikte kitabı tek tek inceledik ve okuduk. Kitapta sadece Bucak yok. Sosyal yaşam var, aile yaşamı var, Bucaklı Beyler, Hanımefendiler ve Bu kitapta Türkiye var. Türkiye’mizin geçmişine yön verenler var. Bu kitapta Bucak’ımızın ve ülkemizin nereden nereye geldiğini görüyoruz.  Bu kitapta dikkatimi çeken bir olay oldu. Zamanla bazı değerlerimizi de yitirdiğimizi gördüm. O dönemin insanlarının ne kadar itinalı giyindiğini ve çevreye dikkat ettiğine şahit oldum. ‘Yitik Dünün Tanıkları’ Bucak’ın ve ülkemizin dinamizmidir. Bu kitap çok değerli bir kitaptır. Kitabın hazırlanmasında emeği geçen herkesi kutluyorum.”dedi.

                Program Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu öğrencilerinin halk oyunları gösterileri ile devam etti İbrahim Nanecioğlu .tarafından üretilen  Bucak İlçemizin meşhur nane şekerleri  LİDER Hastenesince   davetlilere dağıtıldı .

                Programın Sonunda Bekav (Bucak Eğitim ve Kalkınma Vakfı) yararına kitap satışı (Yitik Dünün Tanıkları” satıldı.

Okunma : 4141 | Eklenme Tarihi : 11 Kasım 2009 23:29 |
    Yorumlar
Hasan Tülkay / 06 Aralık 2009 07:56   
Güzel Bucak ımızın tarih, kültür değerlerini gelecek nesillere taşıyacak belgesel ve edebî çalışmaların devam etmesi gerekir.Yitik Dünün Tanıkları na başta kaymakam ve belediye başkanlarımız olmak üzere, en üst düzeyde gösterilen ilginin icraatlarla destekleneceğine inanıyorum. Eserin hazırlanmasında emeği geçenlere, -en büyük payı Hasan Konu ve Osman Oktay a ayırmak kaydıyla- teşekkür borcumuz var. Bucak a ve Bucaklıya gönülden selam ile..

    Sizde Yorum Yazın
Adınız:
Email Adresiniz:
Yorumunuz  
   * Yorum Göndermek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.
*Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini üyelerimize önemle hatırlatırız!
 
 
GÜNCEL
İŞ ADAMI CADIL’DAN ANADOLU LİSESİ SON SINIF ÖĞRENCİLERİNE MORAL KAHVALTISI...
BURDUR MÜFTÜLÜĞÜ
BURDUR MÜFTÜLÜĞÜ YETİMLERE SAHİP ÇIKTI..
KERİM ÖZBEKLER GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR
NECDET BULUZ'DAN 1 MAKALE;KÜRT-ERMENİ İTTİFAKINA DOĞRU... ..
[ tümü ]  

Bu Alana Uygun Reklam Eklenmemiş

BUCAK
Oğuzhan olsun
Bucak Kalsın
Bu ankete 4641 kişi katıldı.

Sonuçlar

Diğer Anketler
 


31 Temmuz 2016

-

 

[ tümü ]  
 
 Havva Özbakır vefat Bucak 23 4 2016
 Süleyman Aykut vefat Bucak 20.4.2016
 Mehmet Çalışkan vefat Bucak 18. 4.2016
 Mehmet Eren vefat Bucak 17.4.2016
 Yusuf Yılmaz vefat Bucak Kavacık 14.4.2016
[ tümü ]  
  

Ana Sayfam YapSık Kullanılanlara Ekle

  

   
    Haber Kategorileri:     Güncel | Politika | Ekonomi | Belediye | Eğitim | Spor | Kültür & Sanat | Sağlık | Teknoloji
   Hizmetler:     Siteye Reklam | Gazeteye Reklam | Gazete Zayi İlanı |
   Bize Ulaşın:    Konak Mahallesi, Süleyman Demirel Bulv. Maraton İş Merkezi , Kat 1 No:102 BUCAK
   E-mail:    ibrahimnanecioglu@hotmail.com | osmannanecioglu15@gmail.com
   NNC MEDYA GRUBU:    Gündem Gazetesi |rehberbucak.com | haberburdur.com | nncmedya.com |

Bucak Haber | Bucak Firma | Bucak Rehber | Bucak İlan | Trafik Kazası | NNC Haber | NNC Medya