İshak Göksel

Bucak İlçe Müftüsü

Camiler ve Din Görevlileri Haftası Başlıyor

01-07 Ekim tarihleri ülkemizde 1986 yılından beri  Camiler ve Din Görevlileri Haftası olarak kutlanmaktadır.

30 Eylül 2016 16:15
A
a
Camiler Haftası vesilesi ile her yıl hafta ile ilgili bir konu belirlenmektedir. Bu yıl haftanın konusu Cami ve Kitap.  Hafta vesilesi ile camilerimizi, evlerimizi yeniden kitapla buluşturalım.  Dinimizin ilk emri olan  Oku !  emrini önce kendi hayatımızda ve çocuklarımızın hayatında  tatbik edelim. İslam medeniyeti bir kitap medeniyetidir. Bu medeniyetin temeli kitabımızın oku emri  ile başlamıştır. 

Bu gün İslam dünyası olarak içinden geçtiğimiz tarihimizin en zorlu sürecinin temelinde  bilgisizlik, cehalet ve taassubun olduğu  açıktır. Kitapla aralarına mesafe koyan toplumlar hakikati insanların elinde görmeye başlamakta, şahışları  hakikatin yerine koymaktadırlar. Bu gün kü sıkıntılarımızın temelinde  okumadan bilgi sahibi olmak yatmaktadır.  Ülkemizde insanlar televizyon izliyor, internete giriyor ama kitap okumuyor. 

UNESCO tarafından yapılan araştırmaya göre  Türkiye de kitap okuma alışkanlığı yok denecek kadar az. Avrupa da   %  21 olan okuma alışkanlığı,   Türkiye de sadece on bin de bir Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Kurumu UNESCO’nun  Dünyadaki   okuma alışkanlıkları raporuna göre : Türkiye kitap okuma oranında dünya ülkeleri arasında 86. sırada yer almaktadır. Araştırmaya göre günde ortalama 6 saat televizyon izleyen,  3 saat internette gezinen Türk halkı kitap okumaya yılda sadece 6  saatini ayırıyor. Türkiye de kitap ihtiyaç maddeleri listesinde 235 sırada yer alıyor.  Ülkemizde 1118 kütüphane varken, altıyüzbin kahvehane bulunuyor.

Camiler Haftası vesilesi ile  Yüce Dinimizin ilk emri olan oku hitabından ilham alarak kitapla olan bağımızı yeniden düşünelim. Bu güne kadar camilerimizin inşa ve imarında katkısı bütün hayır severlerimize ve din görevlilerimize teşekkür eder haftanın hayırlara vesile olmasını dilerim .
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

sondakika SON DAKİKA
anket ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat