Kahraman Köktürk

Viyana'da Hacivat Karagöz

Belirli aralıklarla yurtdışında tanıdıklarımızın yaşadıklarını aktardığımız gibi çalışmalarını da kaleme taşıyoruz. Yurtdışında yaşayan gurbetçi hemşerilerimizi elbette Antalyamıza konu komşusuyla beraberde bekliyoruz. Böylece turizm..

29 Nisan 2017 11:48
A
a
Viyana'da Hacivat Karagöz
 Belirli aralıklarla yurtdışında tanıdıklarımızın yaşadıklarını aktardığımız gibi çalışmalarını da kaleme taşıyoruz. Yurtdışında yaşayan gurbetçi hemşerilerimizi elbette Antalyamıza konu komşusuyla beraberde bekliyoruz. Böylece turizm başkentimiz Antalya'nında tanıtımını yapmaya çalışıyoruz.
 Viyana da faaliyet gösteren Anka tiyatrosundan da bahsedelim. Tiyatronun sorumlusu Cemil Şen ile sohbet ettik. Yurtdışında tiyatro ekibi kurmuşlar. Burada arkadaşları ile beraber oyunlar sergiliyorlar. Ama benim hoşuma giden noktası şu. Oyunlar Türkçe ve orada doğan çocuklara yönelik. Düşünsenize Milli Takım için çok önemli olan Emre Mor maalesef Türkçe konuşamıyor. Şimdi o çocukların Türklüğünden şüphemiz yok ama Türkçesinden var.
 Anka Tiyatro oyunlarını Türkçe oynuyorlar. Çocuklara yönelik oyunlarında ise Keloğlan-Hacivat Karagöz, Nasreddin Hoca gibi karakterleri kullanıyorlarmış. Böylece gurbette doğup büyüyen o çocuklara kendi kültürümüzden de kesitler sunuyorlar. İlk yıllarda oldukça zorlanmışlar. Çünkü tiyatro dilinin Türkçe olması ve Viyana da Türkçe tiyatronun da başarılı olacağını kabullendirmek içinmiş. Haklılarda maalesef gurbetçilerimiz kendi ana dilleri olan Türkçe konusunda sıkıntı yaşayabiliyorlar. Eğitim dilinden tutun birçok konuda biz ne kadar destek veriyoruz bunu da bilemiyorum.
 Benim hoşuma giden olay ise Anadolu karakterlerinin gurbetçi çocuklarımıza anlatılmasıdır. Düşünsenize Nasreddin Hoca bizim için ne kadar önemli bir motif. Ama Avusturya da annesi babası doğup büyümüş bir çocuk Nasreddin Hoca'dan ne kadar haberdar olabilir. Anka tiyatro ekibini bu noktada desteklemek lazım. Anadolu karakterleri olan Keloğlanlar unutulmamalıdır. Aynı zamanda Hacivat ve Karagöz de
 Anka tiyatro ekibi lütfen çocuklarımıza Türk motiflerini öğretin. Öğretmeye devam ediniz. Bakınız gurbetçilerin hepsi bizim elçimiz. Sizler bir elçilik görevlisi gibi ülkemiz için çalışınız. Sanatta bu yollardan birisidir. Sanat toplum için yapıldıkça güzel günlere sahip oluruz. Özellikle yurtdışında Türk sanatı daha çok icra edilmeli ve daha çok gönül bağı kurulmalıdır. 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

sondakika SON DAKİKA
anket ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat